HACCP сертификат: Сертификат за хигиенна безопасност на хранителните продукти
HACCP означава анализ на опасностите и критични контролни точки. Началото на НАССР датира от 1959 г. и е свързано с космическата програма на НАСА (САЩ) за осигуряването на безопасна храна за астронавтите и представлява система за самоконтрол , основаваща се на научен подход за осигуряване безопасността на храната по цялата верига от добиването на суровините до крайния потребител. HACCP системата е установена в хранително вкусовата промишленост на редица страни. Codex Alimentaris, прилага НАССР като международен стандарт. САЩ, страните членки на европейския съюз и много други страни в световен мащаб използват НАССР като основа за разработване на нормативни разпоредби, регулиращи дейността в хранително-вкусовата индустрия. НАССР е превантивен подход за осигуряване на безопасността на храните и серия от последователни дейности в етапа на нейното планиране по подобие на методиката „Анализ на потенциалните грешки и последствия” (FMEA). НАССР системата е научно обоснован и систематичен подход. Той се концентрира по-скоро върху предотвратяване възникването на рискови фактори, отколкото върху изследването и инспектирането на крайния продукт. Превенцията залегнала в основата на системата на НАССР, има два ключови елемента:
За компаниите, занимаващи се с производство, обработка или транспорт на хранителни продукти, високите хигиенни стандарти са от първостепенно значение. Концепцията за анализ на опасностите и критични контролни точки (HACCP) се ръководи от установените регулаторни изисквания за хранително-вкусовата промишленост.
HACCP сертификатите имат за цел систематично да идентифицират всички фактори, които могат да представляват потенциален риск за здравето на потребителите, което позволява да се избегне хигиенни опасности или да намали риска от тях до приемливи нива.
Сертифицирането е приложимо за всички области в хранително-вкусовата промишленост, включително доставчици като производители на детергенти, производители на опаковки, машиностроителни фирми или химически заводи. Знакът HACCP не само минимизира потенциалните опасности, но и сигнализира на клиентите, че компания отговаря на най-високите стандарти за безопасност на храните.
Сертифицирането следва следните пет стъпки:
FSSC 22000 сертификат: Сертификат за безопасността, целостта, законността и качеството на храните
FSSC 22000 е програма за сертифициране на безопасността на храните, приложима за цялата верига на доставки (от фермата до трапезата), базирана на съществуващия международно признат стандарт ISO 22000 и допълнена от технически стандарти, като ISO TS 22002-1 за производство на храни и ISO TS 22002-4 за производство на опаковки. Освен това е напълно съвместим с други стандарти, като ISO 9001 и ISO 14001.
FSSC 22000 е програма за сертифициране, призната от Глобалната инициатива за безопасност на храните (GFSI) и широко приета от сертифициращи органи, марки и производители. GFSI не определя свои собствени стандарти, но признава специфични международни стандарти за безопасност на храните и свързаните процеси и системи за управление.
Производството и преработката на храни днес е изправено пред много по-високи изисквания от всякога. От една страна, потребителите искат максимална прозрачност. Те искат да знаят откъде идва храната им, как е произведена и преработена и как са гарантирани безопасността, качеството, устойчивостта и етиката.
От друга страна, хранително-вкусовата промишленост носи отговорността да докаже на търговците на дребно, посредниците и други бизнес партньори, че е взела необходимите мерки, за да изпълни задължението си за грижа. Така производителят декларира отговорността си за репутацията на своите марки. Следователно, като участник в сложната верига за доставка на храни, трябва да отговаря на изключително високи стандарти. В същото време тези стандарти предлагат големи възможности. Предпоставка са да се докаже безопасността на храните и други характеристики на процесите в съответствие с международно признати стандарти.
FSSC 22000 – Стандарт с международна репутация
Програмата за сертифициране FSSC 22000 е разработена с участието на няколко заинтересовани страни от хранителния сектор и предоставя рамка за демонстриране на ангажимент за управление на безопасността, целостта, законността и качеството на храните.
Базирана на стандартите за система за управление на Международната организация по стандартизация (ISO), програмата за сертифициране също улеснява интегрираното внедряване и одит с други стандарти за управление на ISO. Освен това FSSC 22000 е получил одобрението на Международния форум за акредитация, холандското и френското правителство. Следователно, сертификатът FSSC 22000 е глобален билет за търговия във всеки сектор на световния пазар на храни. Създава прозрачност, безопасност и доверие в една цялостна, глобализирана верига за доставка на храни.
TÜV Rheinland е глобално активна и опитна организация за тестване и сертифициране, запозната с много други стандарти извън безопасността на храните, които играят роля в хранително-вкусовата промишленост. Тези стандарти включват общи одити съгласно ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001, както и информационна сигурност (ISO 27001, ISO 22301, ISO 20000), одити на веригата за доставки и КСО като SMETA и SA 8000 и сертифициране на палмово масло RSPO.
ISO 50001 Система за управление на енергията
DIN EN ISO 50001 – повишаване на енергийната ефективност с международния стандарт за системи за управление на енергията
Международният стандарт ISO 50001 определя изискванията към компаниите за въвеждане, прилагане и подобряване на система за енергиен мениджмънт. Със система за енергиен мениджмънт компаниите подобряват своя енергиен баланс, намаляват емисиите на CO2 и намаляват разходите си за енергия, като използват енергията по-ефективно. Това води до повишена рентабилност и подобрени конкурентни предимства чрез по-ниски разходи за енергия. Чрез идентифициране на потенциала за оптимизация успехът ще бъде максимален чрез въвеждането на нови енергийно ефективни технологии.
Структурата на високо ниво (HLS) предоставя насоки за обединяване оптимално структурата и изискванията на системата за управление на енергията. Тази висша структура улеснява внедряването и поддръжката на няколко системи за управление и подпомага разработването и интегрирането им.
Функционирането на система за управление на енергията е предпоставка за:
Антидопинг сертификат
Според Световната антидопингова агенция (WADA), анти допинг сертификатът от производител на спортни храни е удостоверение, че продуктът е бил тестван и не съдържа забранени вещества, включени в Списъка на забранените субстанции на WADA. Това удостоверение се в уверение на това, че производствените процеси и крайният продукт съответстват на стриктните антидопингови стандарти на WADA. Тези сертификати са важни за спортистите, за да се избегне непреднамереното приемане на забранени вещества, което може да доведе до положителен допинг тест и санкции.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОТВЪРЖДЕНИЕ
С настоящото потвърждаваме, че въз основа на текущата информация и доколкото ни е известно, няма риск от замърсяване със забранени вещества, които са изброени в списъка на WADA за всички продукти на inkospor®, произведени от/за* NUTRICHEM DIÄT + PHARMA GMBH. Продуктите не съдържат нандролон или други анаболни стероиди.
*според информацията на нашия доставчик
Roth, 2024-03-27
NUTRICHEM
DIÄT + PHARMA GMBH
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Световната антидопингова агенция (WADA) иска да напомни на заинтересованите страни, че Списъкът на забранените субстанции и методи за 2024 г. и Програмата за наблюдение за 2024 г. влизат в сила от 1 януари 2024 г. Списъкът за 2024 г. е одобрен от Изпълнителния комитет на WADA (ExCo) по време на заседанието му на 22 септември 2023 г. и е публикуван за първи път на 28 септември 2023 г.
Списъкът е един от осемте международни стандарта, които са задължителни за всички страни, подписали Световния антидопингов кодекс. Той определя какви вещества и методи са забранени както по време на състезание, така и извън него и кои вещества са забранени в определени спортове.
Агенцията призовава спортистите, антуража и всички заинтересовани страни да обърнат внимание на значителните промени по отношение на трамадол.